Co nowego przyniesie nowy budżet unijny
Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 przewiduje w ramach polityki spójności 5 głównych Funduszy. Czwarty z nich jest kompletnie nowym instrumentem i stanowi część Europejskiego Zielonego Ładu. Został uruchomiony w celu łagodzenia skutków transformacji energetycznej – to Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wynoszący 3,8 mld euro. Polska otrzyma łącznie około 76 mld euro! Poniżej prezentujemy 5 głównych funduszy Unii Europejskiej, jeśli jesteś ciekaw uruchomienia nowych krajowych programów, kliknij tutaj.
Podział funduszy Unii Europejskiej na lata 2021-2027:
1. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – jest kontynuacją funduszu z poprzednich lat. Został uruchomiony w celu korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie, powodowanych różnicami w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów. Fundusz ma za zadanie wzmacniać gospodarczo obszary, które są w najmniej korzystnej sytuacji. W ramach środków są podejmowane projekty inwestycyjne wspierające sektor MŚP w zakresie produkcji oraz konkurencyjności przedsiębiorstw. Działania dedykowane są również stowarzyszeniom, fundacjom, agencjom rozwoju regionalnego, które poprzez swoje usługi pobudzają lokalną przedsiębiorczość. Wzrost gospodarczej atrakcyjności może zostać również osiągnięty poprzez wzmacnianie poziomu technologicznego, dlatego fundusze Unii Europejskiej są przeznaczane na prowadzenie badań naukowych i transferu technologii, umożliwiających wdrażanie innowacji. W ramach środków są realizowane również projekty przyczyniające się do rozwoju turystyki i inwestycji kulturalnych, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, ochrony środowiska oraz współpracy przygranicznej.
2. Fundusz Spójności – został uruchomiony w celu redukowania różnic gospodarczych i społecznych, jak również promowania zrównoważonego rozwoju. Środki są uruchamiane na pomoc w zakresie ochrony środowiska oraz infrastruktury transportowej.
3. Europejski Fundusz Społeczny + – to główne narzędzie Unii Europejskiej do inwestowania w ludzi. Instrument jest odpowiedzią na wyzwania społeczne, rynek pracy, politykę zatrudnienia i edukację. Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu bezrobocia, zaburzyła systemy edukacyjne i zdrowotne, a także wpłynęła na nierówności społeczne. Zadaniem funduszu będzie więc pomoc i wsparcie państw członkowskich, aby mogły sprostać nowym, trudnym wyzwaniom. EFS+ będzie obejmować obecnie następujące instrumenty: EFS, Inicjatywę na rzecz osób młodych (YEI), Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) oraz Europejski Program na rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych (EaSI).
4. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – to nowe narzędzie utworzone w celu łagodzenia skutków przekształcenia polityki energetycznej dla kluczowych regionów. Instrument ma pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. Komisja Europejska stwierdziła, że pomoc powinna się koncentrować na obszarach wywierających najcięższe skutki transformacji energetycznej. Aby pozyskać środki z funduszu, państwa członkowskie określają terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, w których wskazują na obszary najbardziej dotknięte przemianami. Więcej o tym, możesz przeczytać tutaj.
5. Europejski Fundusz Morski i Rybacki – środki przeznaczone na rzecz unijnej polityki morskiej i związanej z rybołówstwem. Niniejszy fundusz Unii Europejskiej wspiera społeczności nadmorskie i ma na celu ułatwienie rybakom w przechodzeniu na zrównoważone rybołówstwo. Dzięki środkom można sfinansować realizację przyczyniające się do zwiększania zatrudnienia oraz podnoszenia jakości życia społeczności nadmorskich.