Co przyniesie nowa perspektywa?
Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia niespełna 8 mld euro (ok 7,9 mld) dla Polski w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Jakie zmiany są przewidywanie w powyższym działaniu? Czego mogą spodziewać się beneficjenci? Kluczowym założeniem jest wsparcie w rozwoju polskich firm na każdym etapie rozwoju. Program wspiera przedsiębiorców w opracowaniu innowacyjnych produktów i usług, a także w ich wdrożeniu.
Główne założenia Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Jednym z celów jakie stawia sobie Fundusz to zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej, wdrażanie innowacji i wykorzystywanie zaawansowanych technologii w polskich przedsiębiorstwach. Do założeń wpisuje się także budowa konkurencyjnej Europy, dzięki zwróceniu uwagi na transformacje gospodarcze, wykorzystanie najnowszych rozwiązań cyfrowych i podjęcie stanowczych kroków w celu stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Wdrożenie powyższych planów, będzie realizowane przy pomocy IV priorytetów.
Priorytet I – Wsparcie dla przedsiębiorców w obszarze B+R
Priorytet przewiduje dofinansowania dla polskich firm w obszarze B+R. W zakres wchodzi szereg składowych, które umożliwią przedsiębiorcom rozwój na płaszczyźnie badawczej. Unia Europejska sfinansuje następujące obszary:
– Wdrożenie – zakup maszyn i urządzeń, prace budowlane w tym budowa hal i innych elementów niezbędnych do wdrożenia nowego rozwiązania.
– Rozwój kompetencji – szereg szkoleń i kursów podnoszących kompetencje pracowników przedsiębiorstwa, a także osób wyznaczonych do zarządzania w ramach projektu.
– Internacjonalizacja – promocja i rozpowszechnienie wyników prac badawczo-rozwojowych na arenie międzynarodowej, uzyskanie ochrony praw własności intelektualnej, a także utrzymanie jej poza granicami kraju.
– Cyfryzacja – działania polegające na transformacji przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0. Dofinansowanie zostaną projekty uwzględniające robotyzacje procesów przemysłowych, a także szersze wykorzystanie technologii cyfrowych i tych związanych z cyberbezpieczeństwem.
– Zielona gospodarka – działania ukierunkowane na minimalizację lub zastępowanie substancji szkodliwych w procesach produkcyjnych, a także wykorzystywanie ponowne materiałów/substancji traktowanych wcześniej jako odpad.
Priorytet II – Środowisko sprzyjające innowacjom
Drugi priorytet Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, wspiera działania o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Należy do nich rozbudowa publicznej infrastruktury badawczej, a także transfer i promocja technologii powstających na uczelniach i w instytutach. Co ważne w ramach priorytetu drugiego, UE wesprze przedsięwzięcia ukierunkowane na wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu tj. akceleratory, klastry, instytucje badawcze oraz szerokie wsparcie start-upów.
Priorytet III – Zazielenienie Przedsiębiorstw
Kolejny obszar wesprze działania mające na celu sfinansowanie projektów kluczowych, które bezpośrednio wpływają na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu, w tym:
– Neutralności klimatycznej,
– Zielonej transformacji gospodarki,
– Zrównoważonego rozwoju.
Propozycje dla przedsiębiorców ubiegających się o dofinasowanie, obejmować będzie zielony fundusz gwarancyjny, kredyt ekologiczny oraz projekty IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Ponadto dofinansowane zostaną innowacyjne zamówienia publiczne na prace B+R nad technologiami, produktami, procesami i usługami, które jeszcze nie istnieją na rynku, a które są niezbędne i pożądane ze względów środowiskowych i społecznych.
Priorytet IV – Pomoc techniczna
Ostatni zakres ma na celu wsparcie potencjalnych beneficjentów, które realizowane będzie poprzez działania zachęcające i ułatwiające ubieganie się o środki unijne. Zakres będzie obejmował ponadto pomoc w realizacji projektów, a także wsparcie administracyjne w realizacji programu.
Podsumowując działania Programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, będą dedykowane przedsiębiorcom, sektorom nauki, konsorcjom przedsiębiorców oraz konsorcjom przedsiębiorców z organizacjami badawczymi. Do grona potencjalnych beneficjentów zaliczą się także instytucje otoczenia biznesu, czyli ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji i instytucji finansowych. Środki unijne przeznaczone na rozwój, będzie można uzyskać pod różną postacią. Formy wsparcia przewidują m.in. dotacje, instrumenty finansowe, kapitałowe oraz gwarancyjne, instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne. Więcej o pozostałych funduszach uruchomionych w nowej perspektywie 2021-2027 znajdziesz tutaj, a dokładny opis programów krajowych tutaj.